معرفی سايت اينترنتی (۴)
ساعت ٥:٠۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٩ مهر ،۱۳۸۱  کلمات کلیدی:
۴- سايت اينترنتي TotalPMS
اين سايت متعلّق به موسسه Projacs كه يك شركت " خدمات مديريت پروژه " مي باشد بوده و نمايندگي موسسات PMI و ‍Primavera در خاورميانه و محل آن شهر دبي امارات متحده عربي است.
در سايت TotalPms ؛مي توانيد مطالب متنوعي همچون نشريات آموزشي ؛ دوره هاي مختلف مديريت پروژه ؛ فروش و آموزش نرم افزارهايي چون Primavera ؛Expedition و...را بيابيد.
از قسمتهاي جالب اين سايت "تالار بحث" آن است كه مي توانيد در آن شركت كرده و هرگونه سوال خود را در مورد ابعاد مديريت ؛ برنامه ريزي و كنترل پروژه و همچنين نرم افزارهاي Primavera Enterprise و ‍Primavera Expedition از مديران سايت و كارشناسان موسسه بپرسيد.
سال گذشته كه جهت دوره هاي آموزشي Primavera Enterprise و ‍Primavera Expedition به اين موسسه رفته بودم ؛ خيلي تعجب كردم كه كل اين كارها در دفتر اين شركت خصوصي كه كمتر از ۱۰۰ متر مربع بود انجام مي شد !
 
معرفی سايت اينترنتی (۳)
ساعت ۱٢:۱٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٩ مهر ،۱۳۸۱  کلمات کلیدی:
سهيل جعفري در وبلاگش " مديريت پروژه " يك سايت جالب معرفي كرده:

۳- انجمن مديريت پروژه - APM -

سايت APM رقيب PMI در مسايل مديريت پروژه بوده و به انجمن مديريت پروژه انگليس -Association for Project Management - وابسته مي باشد.
رقابت هم رقابت انگليسها که با سايت APM در مقابل PMI آمريكاييها کوتاه نيامده اند.
شما ميتوانيد كتاب PMBOK آنرا كه رقيب PMBOK سايت PMI هست را مطالعه كنيد.

آدرس: http://www.apm.org.uk

 
معرفی سايت اينترنتی (۲)
ساعت ۱۱:٤٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٩ مهر ،۱۳۸۱  کلمات کلیدی:
۲- سايت مهندسان کنترل هزينه : AACE International
كنترل هزينه - Cost Control - از جمله مديريت هاي نه گانه PMBOK در مديريت جامع پروژه هاست. از اين رو كنترل هزينه ها در كنار كنترل زمان از جمله تخصصهاي لازم جهت " برنامه ريزي و كنترل پروژه هاست ".
سايت AACE ؛ كه از معتبرترين مراجع اينترنتي Cost Engineer ها در دنيا به حساب مي آيد متعلق به انجمن مهندسان هزينه آمريكاست.
اين انجمن ـ ‏Association for the Advancement of Cost Engineering - در سال ۱۹۶۵ تاسيس گرديده و از ان سال تاكنون سمينارها و دوره ها و كارگاههاي آموزشي مختلف در كشورهاي مختلف برگزار نموده و كتب و مقالات كارشناسي متعددي را در زمينه مهندسي كنترل هزينه به چاپ رسانده است كه در اين سايت مي توانيد به عموم اين مطالب دسترسي داشته باشيد.
 
معرفی کتاب (۱)
ساعت ٢:٠٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۸ مهر ،۱۳۸۱  کلمات کلیدی:
بنا به پيشنهاد آقای نادر هاشمی قرارشد هر هفته يک کتاب مفيد معرفی گردد:
معرفی اولين کتاب را به معرفی يك كتاب جالب در علم مديريت اختصاص مي دهيم.

نام کتاب: "روشهای کمي در تصميم گيريهای مديريت"
نويسندگان: سريواستاوا - اس.سي شارما
چاپ : انتشارات دانشگاه شيراز
شامل دوجلد با پيوست رياضي
اين كتاب؛ قابل تهيه در مراکز فروش کتاب جهاد دانشگاهی و نيز کتاب فروشيهای مقابل دانشگاه تهران ميباشد.
 
معرفي دوره آموزشي (۱)
ساعت ٢:٤٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ مهر ،۱۳۸۱  کلمات کلیدی:
دانشكده مديريت و اقتصاد دانشگاه صنعتي شريف با همكاري دانشگاه تورنتو كانادا اقدام به برگزاري دو دوره آموزش فشرده براي آموزش مديريت پروژه نموده است :

الف- دروه “ مباني مديريت پروژه “ تاريخ برگزاري بترتيب 17/10/81 تا 19/10/81 و 23/10/81 تا 25/10/81 به مدت ۳ روز تمام
ب- دوره “ مديريت جامع پروژه “ تاريخ برگزاري بترتيب 30/10/81 تا 07/11/81 و 08/11/81 تا 15/11/81 به مدت ۷ روز تمام
براي اطّلاع بيشتر با تلفنهاي دانشكده مديريت و اقتصاد دانشگاه صنعتي شريف۶ - ۶۰۲۲۷۵۵تماس بگيريد .
 
معرفي سايت اينترنتي (۱)
ساعت ٢:٢۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ مهر ،۱۳۸۱  کلمات کلیدی:
همانطور كه وعده كرده بودم بنابود ؛ به شكل ادواري سايت هاي اينترنتي معروف مديريت و كنترل پروژه را خدمتتان معرفي كنم:
در اين يادداشت؛ به معرفي معروفترين سايت اينترنتي " مديريت پروژه " در دنيا مي پردازم.

1- سايت انستيتو مديريت پروژه - (Project Management Institute (PMI
اين سايت مربوط به موسسه PMI واقع در آمريكا مي باشد كه بنا بر نظر برخي كارشناسان ؛ رسمي ترين مرجع در زمينه مديريت پروژه در دنياست.
در اين سايت - Pmi.org - مي توانيد آخرين مطالب و خبرهاي روز مديريت پروژه در دنيا ؛مقالات علمي ؛ كتب منتشره ؛ دوره هاي آموزشي و استانداردهاي مديريت پروژه را بيابيد.
توصيه مي شود كتاب استاندارد دانش مديريت پروژه PMBOK ؛ را جهت آشنايي با مباني مديريت پروژه از اين سايت Download كرده و مطالعه بفرماييد.

 
چرا مديريت پروژه ؟!
ساعت ۱:٥۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ مهر ،۱۳۸۱  کلمات کلیدی:
مديريت پروژه؛ به كار گيري دانش؛ مهارت‌ها؛ ابزار و تكنيك‌هاي لازم در اداره جريان اجراي فعاليت‌ها به منظور رفع نيازها و تامين انتظارات متوليان از اجراي پروژه مي‌باشد. استقرار يك نظام هدف‌مند در خصوص مديريت پروژه‌ها؛ قادر است دانش لازم جهت هدايت و مديريت آن‌ها را در صنعت مربوطه ايجاد نموده؛ علاوه بر برنامه‌ريزي و هدايت كارها؛ ميزان نزديكي عمليات به اهداف سازماني را مشخص نمايد.
يك كارخانه توليد لاستيك، يك طرح سدسازي، يك خط لوله گاز يا نفت خام، طرح معرفي يك محصول تازه، تأسيس يك دانشگاه، انجام يك عمل جراحي ؛ انجام يك طرح آموزشي يا فرهنگي و صدها مثال ديگر نمونه‌هاي كوچك و بزرگي از طرحها؛ تأسيسات و سازمانهايي هستند كه اجرا، اداره و بهره‌برداري آنها جز با بكاربستن تكنيكهاي " مديريت پروژه "امكان پذير نبوده و اتكا به شيوه هاي مديريت سنتي جهت انجام بهينه آنها كفايت نمي نمايد.
در سال‌هاي ابتدايي قرن بيست و يكم؛ كشور ما از جمله كشورهايي است كه به تأسي از كشورهاي در حال توسعه؛ با اولويت بخشيدن به رشد توسعه و سازندگي؛ ساخت و بهره‌برداري از پروژه‌هاي مختلف عمراني را در عرصه‌هاي مختلف اقتصادي- صنعتي در دستور كار خود قرار داده است. به گونه‌اي كه بيش از يك دهه است تلاش می شود ؛ سهم بودجه عمراني دولت نسبت به بودجه جاري سالانه پيشي گيرد و از اين رهگذر اولويت اصلي اقتصادي كشور؛ توجه به ساخت و تدارك پروژه‌هاي زيربنايي مختلف اعم از نفت و گاز؛ پتروشيمي؛ توسعه برق؛ آب و فاضلاب ؛ سدها و نيروگاهها و… قرار گرفته است.
هر چند مسابقه افتتاح و كلنگ‌زني پروژه‌هاي مختلف؛ با وجود بيش از نه هزار پروژه نيمه تمام ملی و چهل و پنج هزار پروژه نيمه تمام استانی و محلی در كشور- كه موجب اتلاف ؛ استهلاك و عدم اسفاده از ميلياردها دلار سرمايه مي‌گردد- از جمله مهمترين ايرادهاي استراتژيك مديريت كلان كشور در مسير فوق‌الذكر به شمار مي‌رود؛ مشكلات ديگري نيز در اين رهگذر به چشم مي‌خورند.
طولاني شدن بسيار زياد زمان اجراي پروژه‌ها ؛ ضعف مشهود كيفي پروژه‌هاي اجرا شده؛ هزينه‌ تمام شده بسيار بالاي پروژه‌ها نسبت به برآوردهاي اوليه؛ فقدان استراتژي اجراي قوي جهت انجام پروژه‌ها ؛ ضعف آموزش در جهت بهره‌برداري از پروژه‌هاي اجرا شده و… را مي‌توان به عنوان بخشي از زنجيره مشكلات مهم پروژه‌هاي كشور ارزيابي نمود.
هر چند عدم تخصيص اعتبارات در زمان مناسب نقش بسيار مهمي را در طولاني شدن پروژه‌ها ايفا مي‌كند و هر چند توجه به ساخت داخل ممكن است در ابتداي امر به پائين آمدن كيفيت تجهيزات ساخته شده و طولاني شدن زمان اجراي پروژه‌ها بيانجامد ؛ اما به اعتقاد نگارنده ؛ منشاء عمده مشكلات و معضلات فوق‌الذكر ؛“فقدان بينش صحيح مديريت پروژه” مي‌باشد.
پروژه‌هاي كشور عموماً به همان روش سنتي و برنامه‌ريزي نشده اداره شده و فقدان ديد سيستماتيك در ارتباط با به كار بستن مجموعه تكنيك‌هاي مديريت پروژه؛ سبب شده؛ همه ساله مديران ارشد اجرايي كشور؛ ميلياردها دلار خسارت به منافع ملي وارد سازند.
“برنامه‌ريزي و مديريت جامع پروژه‌ها” به عنوان كليد طلايي ساماندهي و مديريت بهتر پروژه‌هاي كشور مي‌تواند سهم عمده‌اي را در بر طرف ساختن مشكلات حاد پروژه‌هاي كشور ايفا نمايد. از همين رهگذر؛ حاكميت نگاه استراتژيك به مقوله “مديريت پروژه” و پياده‌سازي يك سيستم يكپارچه “برنامه‌ريزي و مديريت پروژه” در هر يك از پروژه‌هاي كشور مي‌تواند هدف مذكور را محقق سازد.

 
شما هم همفکری کنيد !
ساعت ۱:٤٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ مهر ،۱۳۸۱  کلمات کلیدی:
با تشكّر از آقايان نادر هاشمي و مهندس ذهبيون بخاطر نظرات ارزنده شان؛
همانطور كه مي دانيد؛ هدف از تاسيس اين وبلاگ ؛ ضرورت پديد آوردن فضايي جهت تبادل نظرات مختلف پيرامون"مديريت پروژه "و ابعاد مختلف آن ؛ بوده است.
بنا به پيشنهاد دوستان سعي ميكنيم لااقل هر هفته يك موضوع جديد پيرامون مباحث " برنامه ريزي ؛ مديريت و كنترل پروژه " داشته باشيم.
طبيعي است؛ اين نكات مي تواند في المثل معرفي سايتهاي اينترنتي جالب ؛ كتب و مجلات مرتبط ؛ تحولات و مقالات علمي و يا معرفي دوره ها و آموزشهاي مربوط به اين فن و ... باشد.
نيل به اين هدف جز با همفكري و مشاركت شما دوست عزيز ميسّر نيست لذا مصرانه خواهان ارسال ايده ها؛ نظرات و يا مطالب مرتبط جهت انعکاس در وب لاگ جهت استفاده ساير عزيزان و دوستان هستم.


 
مديريت پروژه های فرهنگی
ساعت ۳:۱٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٢ مهر ،۱۳۸۱  کلمات کلیدی:
فکر نکنيد فقط پروژه های صنعتی نياز به برنامه ريزی ؛ کنترل و استفاده از تکنيکهای مديريت پروژه دارد.
اخيراٌ وزارت ارشاد دست به کار برگزاری مستمر يک دوره کلاس - مديريت پروژه های فرهنگي-نموده و در آن تكنيكهاي مختلف مديريت پروژه را آموزش می دهند تا شايد با بکار بستن اين تکنيکها بتوان از هرز رفتن زمان؛ هزينه و منابع در انجام پروژه های فرهنگی جلو گيری نمود . به هر حال اين کار ؛ نشاندهنده عزم اين نهاد برای مديريت بهتر و کنترل و برنامه ريزی پروژه های فرهنگی است.

 
نرم افزارهاي كنترل پروژه
ساعت ٧:۳٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٩ مهر ،۱۳۸۱  کلمات کلیدی:
معرفي دو نرم افزار كنترل پروژه :

نرم افزارهايي كه در دنيا با آنها امورات برنامه ريزي و كنترل پروژه مي چرخد بسيارند ولي در ايران عمدتاً دو نرم افزار پريماورا و مايكروسافت پروجكت در پروژه ها (بسته به بزرگي و كوچكي آنها) بكار مي روند :

1) (Primavera Project Planner ( P3

اين نرم افزار كاملترين و قدرتمندترين ابزار مديريت پروژه در جهان شناخته شده است. P3 قادر است پروژه هاي تا سقف 100000 فعاليت را به همراه منابع بامحدودیت سازماندهي کند .به كمك ابزار هاي انعطاف پذير ‍‍P3 از قبيل 24 كد فعاليت، 16 كد بخشهاي اطلاعاتي دلخواه، 10 كد پروژه، 19مرحله مرتب سازي داده ها و 28 مرحله فيلتر به همراه 31 تقويم براي برنامه ريزي فعاليتها مي توان اطلاعات پروژه را در قالبهاي گوناگون دسته بندي و تجزيه وتحليل كرد. اين نرم افزار براي مديران پروژه توسط طراحاني كه خود مدير پروژه بوده اند، تهيه شده است.
به كمك P3‌ مي توانيد شبكه فعاليتها را سريعاً در قالب گرافيكي تهيه كنيد و همچنين امكان انتخاب نوع فعاليت را به شما ميدهد.
P 3 سازمان دهي اطلاعات پروژه را آسان نموده است و مي تواند شرايط مورد نظر شما را به فعاليتها تحويل كند.
Version جديد P3 تحت عنوان P3e كه مخفف Primavera Project Planner Enterprise مي باشد به بازار آمده كه به شكل ساختاري با ويرايش گذشته ان متفاوت است . با توجه به آنكه كمپاني پريماورا تمامي پشتيباني هاي خود را از ويرايش قبلي اين نرم افزار برداشته است ؛بزودي P3e كاملاً جاي P3 را خواهد گرفت.
پس جماعت Planner بشتابيد براي يادگيري P3e .
سايت اينترنتي اين نرم افزار www.primavera.com بوده كه در آن مي توانيد مطالب متنوع و جديدي پيرامون اين نرم افزار و ساير محصولات شركت Primavera مربوط به مديريت پروژه بيابيد.


2) MSP) Microsoft Project )

اين نرم افزار؛ مديريت پروژه تمام مراحل يك پروژه از برنامه‌ريزي تا تكميل و انتقال گزارش‌هاي نهايي را در بر مي گيرد، MSP نيز ابزاري ارزشمند است براي:
الف) سازماندهي طرح ها ب)زمان بندي كارها ج)اختصاص منابع و هزينه‌ كارها
د) تنظيم طرح براي برآورد كردن محدوديتها و
ه) آماده كردن گزارشها براي انتقال طرح نهايي به همه كساني كه بايد طرح مورد نظر را اجراكنند .
بعد از آغاز پروژه Microsoft Project را براي كارهاي در دست اقدام، به شرح زير مي‌توان به كار برد.
كنترل عملكرد واقعي
برنامه‌ريزي روي جدول زماني پروژه
اصلاح طرح براي روبه رويي با احتمالات
ارايه گزارش‌هاي، در نتيجه مطلوب

در پروژه هايي كه بيش از 9999 فعاليت دارند بايد از P3e بايد استفاده نمود.
به جدّ ؛ توصيه مي شود قبل از يادگيري P3e به يادگيري MSP بپردازيد.
ويرايش آخر آن تحت عنوان Microsoft Project 2002 با قابليتهاي جديد به بازار آمده است.
در سايتهاي اينترنتي زير اطلاعات جديد و ارزشمندي از اين نرم افزار مي يابيد:

microsoft.com/office/project

msprojectpartner.com

والسلام


 
خير مقدم
ساعت ٥:٤۳ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٩ مهر ،۱۳۸۱  کلمات کلیدی:
بنام خدا

سلام بر همه دوستان عزيز

اميدواريم در راه ارتقاء علم مديريت پروژه در ايران عزيز ؛ بتوانيم گامهايی هرچند ناچيز برداريم.

به اميد حقمجيد فراهانی