(P3e/c) ؛ محصولی جديد از پريماورا
ساعت ۳:٠٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٦ آبان ،۱۳۸۱  کلمات کلیدی:
کاربران نرم افزارهای برنامه ريزی و کنترل پروژه نيك می دانند که حرفه ای ترين شرکت و موسسه در زمينه توليد نرم افزارهای مربوط به اين فن ؛ شرکت پريماورا ست.
نرم افزارهايPrimavera Project Planner ؛ ‍Primavera Expedition ؛ Primavera TeamPlay و ‍‍PrimeContract در سالهاي گذشته توسط اين كمپاني در ارتباط با مديريت ابعاد مختلف پروژه ارايه شد و با استقبال وسيع كاربران در همه جاي دنيا واقع شد به گونه اي كه پريماورا ظرف مدت كوتاهي تبديل به قدرت بلامنازع نرم افزارهاي مديريت پروژه در سطح دنيا گرديد و ويرايش هاي متعدد از نرم افزارهاي خود ارايه نمود و امروزه كمتر پروژه اي در دنيا يافت مي شودكه حداقل به نرم افزار (Primavera Project Planner(P3 مجهز نباشد. و قبلاً عرض شد كه نسخه جديد نرم افزار P3 ؛ تحت عنوان (Primavera Enterprise (P3e نيز به مرور جايگزين P3 شده و خواهد شد.
در ماه گذشته نيز شركت پريماورا جهت پروژه هاي ساخت و اجرا ( Construction ) ؛ اقدام به طراحي و ارايه نرم افزار (P3e/c™ for Construction (P3e/c نموده است؛ كه انتظار مي رود با استقبال گسترده پيمانكاران ساخت ؛ مديران كارگاهها و بخش Construction پروژه ها واقع شود .
قابليتهای متعدد اين نرم افزار جديد را می توانيد در سايت ‍Primavera بيابيد .


 
جهاني شدن و اثرات آن بر مديريت صنايع نفت و گاز
ساعت ۱٠:٠٤ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٥ آبان ،۱۳۸۱  کلمات کلیدی:
هفتمين کنفرانس بين المللی موسسه مطالعات انرژی تحت عنوان ؛ جهانی شدن و آثار آن بر نفت خاورميانه در روزهاي 18 و 19 آذرماه آتي در سالن اجلاس صداوسيما برگزار مي شود.
مهلت ثبت نام جهت حضور در كنفرانس ؛ آنگونه كه در بروشور كنفرانس آمده ؛ حداكثر تا آخر آبان ماه جاري مي باشد.
مقاله اي نيز تحت عنوان - جهاني شدن و اثرات آن بر مديريت صنايع نفت و گاز - توسط اينجانب جهت اين كنفرانس آماده گرديده كه در صورت در خواست از طريق پست الکترونيک به حضورتان ارسال خواهد شد.
 
برگزاری همايش مديريت پروژه توسط وزارت نفت
ساعت ٦:٠٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٤ آبان ،۱۳۸۱  کلمات کلیدی:

شناخت اصول و روشهاي مديريت پروژه و كاربرد صحيح آنها شرط لازم براي موفقيت در اجراي هر پروژه‏ه ای است. آخر ارديبهشت امسال ؛ شاهد برگزاری اولين همايش مديريت پروژه توسط معاونت امور مهندسي و فناوري وزارت نفت؛ بوديم که ميتوانيد هم چكيده مقالات و هم متن كامل برخي مقالات ارايه شده در اين سمينار را در سايت NIOC ملاحظه فرماييد.

 
مديريت پروژه مكانيزاسيون كتابخانه ها و مراكز اطّلاع رساني
ساعت ۳:٥٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۳ آبان ،۱۳۸۱  کلمات کلیدی:
قابل توجه آماتورها و مبتديان در مباحث مديريت پروژه !
كتابي تحت عنوان "مديريت خودكارسازي كتابخانه‌ها‌‌" توسط : رابين تي. هاربور‌ با هدف ياري‌رساني به مديران مراكز اطلاع‌رساني و كتابخانه‌ها كه مشغول برنامه‌ريزي براي خودكارسازي خدمات خود هستند؛ يا به نوعي تمايل به ارتقاي شيوه‌هاي خودكار قبلي خود دارند نوشته شده است.
يكي از بخشهاي مفيد اين كتاب بخش مديريت پروژه آن است كه در حقيقت مي توان آن را "مديريت پروژه مكانيزاسيون كتابخانه ها و مراكز اطّلاع رساني " ناميد امّا برخي از مفاهيم و اصول مديريت پروژه در آن آمده است كه با كمي تغيير مي تواند در مديزيت هر پروژه اي به كار بسته شود.

 
فرهنگ جامع لغات مديريت پروژه
ساعت ۳:٢۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۳ آبان ،۱۳۸۱  کلمات کلیدی:
اکثر علاقمندان به مباحث مديريت پروژه ؛ غالبا جهت بررسی مفاهيم آن به " فرهنگ لغات مديريت پروژه" احتياج پيدا مي كنند.
يکی از جامع ترين مراجع اينترنتی فرهنگ لغات مديريت پروژه را مي توانيد در سايت اينترنتي www.maxwideman.com پيدا كنيد.
ضمنا مقالات و تحقيقات جالب و خوبي هم درقسمت Papers & Books اين سايت يافت مي شود.
 
مديريت زمان !
ساعت ٢:۳۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٦ آبان ،۱۳۸۱  کلمات کلیدی:
معمولاً همه ما از تنگي وقت و هدر دادن اوقاتمان شكايت داريم اما كمتر به فكر سازماندهي اوقاتمان؛ به كمك تكنيك علمي " مديريت زمان " مي افتيم !
مقاله زير توسط يكي از دوستان همكار؛ از مجله PROFESSIONAL MANAGER JAN 2000 ترجمه شده كه شما را به خواندن آن دعوت مي كنم.

مديريت زمان


رسم براين است كه در شروع سال فهرست كامل و مفصلي از مقاصد و نيات خودتهيه كنيم و پس از آن با گذشت زمان و سپري شدن باقيمانده ايام سال آن را فراموش كنيم .
مديريت زمان به نظر مي رسد شبيه مثال فوق باشد. آن مفهوم وسيعي است كه هرگزتحقق نمي يابد. دليل آن شايد از اين موضوع ناشي مي شود كه مديريت زمان امري محال و غيرممكن است . اين نكته نگران كننده ولي درعين حال منطقي است . بنابراين مهم نيست كه شما مشغول انجام چه كاري هستيد; زمان بدون توجه به شما با سرعت ثابت يك ثانيه در هر ثانيه به حركت خود ادامه خواهد داد. تا زماني كه نتوانيم ماشين زمان راكنترل كنيم زمان نيز قابل كنترل نيست . سوال اين است ; شما چگونه قصد داريد چيزهايي را كه هم اكنون درحال انجام دادن آن هستيد كنترل كنيد؟
ممكن است بارها شنيده باشيد كه تمركز اصلي مديريت زمان بر مفهوم زمان است .اگرچه بحث زمان در مديريت زمان به دفعات مطرح مي شود با اين وجود زمان تنها يك عامل ثانويه در مديريت زمان به شمار مي آيد زيرا كه عامل اساسي در مديريت زمان واقعي بايد اولويتهاي شخصي شما باشد.
نكته جالب توجه اين است كه اكثر مردم مديريت زمان را يك فعاليت بيروح وخسته كننده تلقي مي كنند زيرا فكر مي كنند مديريت زمان تنها درباره زمان بحث مي كند.علي رغم اقبال عمومي كتاب تقويم ; هنوز تعداد انگشت شماري از ما به بحث زمان علاقه منديم . عامل اصلي شكست و ناكامي ما در مديريت موفق زمان ، ناديده گرفتن واژه شخصي است . اغلب اوقات مقاصد و نيات برنامه ريزي شده در آغاز سال به اين علت فراموش مي شوند كه آنها به اولويتهاي اشخاص ديگر ارتباط پيدا مي كنند. به طور مشابه علت شكست مديريت زمان در كسب وكارهاي مختلف فقدان يك زيربناي اساسي براي تشخيص اهميت اشخاص است . پروژه هاي كاري ممكن است در فهرست اولويتهاي شخصي شما جايگاه بالايي داشته باشد اما نكته مهم اين است كه شما به عنوان يك فردآن اولويتها را تنظيم مي كنيد.
قبل از ادامه بحث ; ارزيابي اهميت اين موضوع ارزشمند است . گزارش نظرخواهي انجمن مديريت درباره كيفيت زندگي كاري - در اين نظرخواهي پنج هزار نفر از مديران به مدت پنج سال مورد نظرخواهي قرار گرفتند - كه اخيرا چاپ شده است نشان مي دهد كه اكثر مديران احساس مي كنند تحت فشار زماني ثابتي قرار دارند. هشتاد درصد آنهامحدوديت زماني را عامل اصلي كار و تلاش بي وقفه و شبانه روزي خود مي دانند و بيش از پنجاه درصد آنها از تراكم روزافزون اطلاعات شكايت دارند.
نظرخواهي هاي ديگر نيز نشانگر آن است كه بيشتر پاسخ دهندگان مايلند زمان بيشتري را در كنار خانواده و دوستان خود سپري كنند. تعجبي ندارد كه زندگي درحال پيچيده تر شدن است . منظور از سازماندهي مجدد ايجاد سازمانهاي گسترده تر ومسئوليت پذيري بيشتر در كنار پشتيباني بيشتر كاركنان است . در اين محيط، يافتن يك راه ميان بر براي تحقق اولويتهاي شخصي ضروري است .
مديريت زمان
اولين گام براي وقت شناسي مديران ; شتاب و تعجيل براي خريد يك سيستم سازمان دهنده نيست بلكه مرور و بازنگري در زندگي روزانه است . هنگامي كه شما قادريددرباره آنچه كه واقعا براي شما اهميت دارد فكر كنيد در اين صورت نيم ساعت از وقت خود را به برنامه موردنظرتان اختصاص دهيد.
من هميشه توصيه مي كنم كه فرض كنيد در مسابقه بخت آزمايي برنده شده ايد. كدام يك از فعاليتهاي شما هنوز درحال انجام گرفتن است ؟ چه فعاليتهايي را از قلم انداخته ايد؟ براي انجام كدام يك از كارهاي جديدتان از مهارت كافي برخورداريد اماداراي پول و وقت كافي نيستيد؟ شما تنها زماني مي توانيد يك مديريت زمان ايجاد كنيدكه واقعا بدانيد چه انتظاري از زندگي خود داريد. اين كار نيازمند بازبيني و تجديدنظرساليانه در تصميم گيريهاست تا مطمئن شويد كه هنوز اعتبار آن حفظ شده است .
بنابراين شما تصويري داريد از كارهايي كه واقعا مايل به انجام آن هستيد. مي خواهيداز آنجا به كجا برويد؟ شما مي توانستيد مديريت زمان را انتخاب كنيد اما اكثر ما به سادگي وقت و فرصت كافي به آن اختصاص نمي دهيم . حتي با وجود آموزش ، تكنيك هاي مديريت زمان معمولا براي چندماه مورداستفاده قرار مي گيرد و پس از آن بدون استفاده باقي مي ماند. به خاطر اينكه مديريت زمان به وقت و فرصت زيادي نياز دارد.
به جاي استقرار يك سيستم انعطاف ناپذير بهتر است يكسري اصول كليدي ومجموعه اي از منابع مديريت زمان در دسترس باشد تا در مواقع لزوم از آنها استفاده شود.اين اصول ممكن است مانند تعيين اولويتها و تخصيص ساعات طولاني يا وظايف خاص هريك از اولويتهاي شما براي هفته هاي بعد ساده و راحت باشد. منابع ممكن است مانندرايانه شخصي حالت فيزيكي داشته يا به صورت فنون كاربردي باشد. در زير به تعدادي ازآنها اشاره مي شود كه مي توانيد به آزمون آنها بپردازيد:
*اغلب مواقع نه بگوييد;
*نگران نامه هاي الكترونيكي نباشيد. در هر روز دوبار به صندوق نامه هاي رسيده مراجعه كنيد;
*فهرست كارهاي مهم هفته را مشخص سازيد;
*بدون تهيه رئوس مطالب به جلسات نرويد;
*مسافرتهاي غيرضروري را حذف كنيد;
*كار و فعاليت اداري را در منزل انجام ندهيد;
*اجازه ندهيد كاركنان شما گزارشهاي غيرعملي تهيه كنند;
*كارهاي خود را به فعاليتهاي زماني يكساعته تقسيم كنيد تا فعاليتهاي رفتاري كمتري راشامل شود.
آيا اكنون مايليد سيستم سازمان دهنده را بخريد؟ بسته به ميل شماست . اگر عملكردآن طوري است كه به اولويتهاي شما بهاي بيشتري مي دهد و وقت شما را در قالب فعاليتهاي زماني كوچكتر تقسيم مي كند آن را بخريد. يا اگر با شرايط شما مطابقت دارد ازيك دفترچه يادداشت روزانه استفاده كنيد. هر روشي را كه برگزينيد بهتر آن است كه پس از تعيين اولويتهاي شخصي تان فورا پنج درصد از وقت خود را به فعاليتهاي كم اهميت تااولويتهاي شخصي تان اختصاص دهيد. تخصيص چنين درصد پاييني تا زماني كه شما به اتلاف زمان اهميت نمي دهيد نبايد كار دشواري باشد. من هميشه يك مصاحبه راديويي را به خاطر مي آورم كه مدير يك شركت انگليسي در پاسخ به سوال مصاحبه كننده گفت كه آرزو مي كند زمان بيشتري را در كنار فرزندان خود سپري كند تا از نزديك شاهد بزرگ شدن آنها باشد. آن مدير يقينا وقت كافي را براي ماندن در كنار فرزندان خود داشت . آنچه كه او از آن بي بهره بود آگاهي و اطلاع روشن از اولويتهاي شخصي است . شما تنها يك بارزندگي مي كنيد پس مستحق آن هستيد كه مطابق ميل و خواسته خود زندگي كنيد.
 
مديريت، برنامه‌ريزي‌ و كنترل‌ پروژه‌
ساعت ٢:٠٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٦ آبان ،۱۳۸۱  کلمات کلیدی:
كاوه‌ جواني؛ كارشناس‌ گروه‌ مهندسي‌ صنايع‌ مركز تحقيقات‌ اصفهان - مقاله خوبی راجع به "کليات مديريت، برنامه‌ريزي‌ و كنترل‌ پروژه‌" دارد در نشريه تدبير شماره ۱۲۱ .

مشتاقان مديريت پروژه ! خواندن اين مقاله به وقتي كه صرف آن مي كنيد مي ارزد!

 
مهندسي ارزش و مديريت پروژه
ساعت ۳:۳٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٥ آبان ،۱۳۸۱  کلمات کلیدی:
آقای کاظم نوروزی - از بينندگان وب لاگ - مقاله جالبی پيرامون ارتباط مهندسی ارزش- Value Engineering - و مديريت پروژه ؛فرستاده اند و اشاره نموده اين مقاله در شماره شانزدهم مجله ساخت و ساز ؛ چاپ گرديده است.


در همين جا از طرف خودم و بينندگان از ايشان تشكّر مي كنم.
 
تجارت الكترونيك و مديريت پروژه
ساعت ۱۱:۱٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٥ آبان ،۱۳۸۱  کلمات کلیدی:
سايتها و وبلاگهای خوبی در مورد تجارت الكترونيك؛ E-Commerce در ايران درست شده که شايد از جمله بهترينهای آنها وبلاگهای ۱- تجارت الكترونيك در ايران و ۲- تجارت الكترونيك باشند .


پياده سازي مولفه هاي چهارگانه - B to B ؛B to C ؛C to C و C to A - تجارت الكترونيك در ايران؛ نقش غير قابل انكاري در كوتاه شدن زمان انجام پروژه ها در ايران خواهد داشت.
خصوصا مديريت تداركات پروژه (Procurement Management) و مديريت هزينه پروژه (Cost Management) كاملا تحت تاثير تجارت الكترونيك؛ متحول شده و زمان آنها بسيار كوتاه خواهد شد.
به همين دليل " بررسي تاثيرات بكارگيري تجارت الكترونيك در مديريت پروژه ها " مي تواند موضوع تحقيق يك مقاله خوب علمي باشد.
 
Project Management Body of Knowledge
ساعت ٢:٢٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳ آبان ،۱۳۸۱  کلمات کلیدی:
دست مريزاد به آقا فرهاد نصرالله پور ؛ كه تو اين وانفسا يه وبلاگ ديگه (‍PMiran) ؛به وبلاگهاي كنترل پروژه اضافه كرده ؛ فكر كنم اگه همينجور پيش بريم ؛ بعد از چند وقت شاهد تاسيس سايتهاي حرفه اي مديريت پروژه هم در ايران باشيم.
آقا فرهاد در وبلاگ PMIran تعريف خوبي از اجزاء PMBOK داده و ‍اجزاء PMBOK را به شكل زير معرفي كرده و تعريف مختصري از هريك داده است :
۱-مديريت يكپارچگي پروژه Integration Management
۲-مديريت حوزه عملكرد پروژه Scope Management
۳-مديريت زمان پروژه Time Management
۴-مديريت هزينه پروژه Cost Management
۵-مديريت منابع پروژه Resource Management
۶-مديريت كيفيت پروژه Quality Management
۷-مديريت نيروي انساني Human Resource Management
۸-مديريت ارتباطات پروژه Communications Management
۹-مديريت تداركات پروژه Procurement Management
۱۰-مديريت ريسك پروژه Risk Management

البته اگه ويرايش ۲۰۰۰ PMBOK رو ديده باشيد؛ مي بينيد كه رديف ۵ فوق در رديف ۷ ادغام شده ؛ و تحت عنوان "مديريت منابع انساني" آمده است.

 
معرفي دوره آموزشي (۳)
ساعت ٩:٠٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ آبان ،۱۳۸۱  کلمات کلیدی:
سازمان مديريت صنعتي ؛ همه ساله ؛ اقدام به برگزاري دوره هاي مديريت پروژه مي كند كه امسال؛ اين دوره را در دو سطح استراتژيك و عملياتي ارايه داده اند. اينجا
 
نقش مديريت پروژه در توسعه كشور
ساعت ۸:٥۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ آبان ،۱۳۸۱  کلمات کلیدی:
حدود 45 سال از پيدايش، تکوين و کاربرد سيستم­هاي مدوّن برنامه­ريزي، کنترل و همچنين مديريت پروژه مي­گذرد و کار توسعه، تکميل و بهره­برداري از اين سيستم­ها و روش­ها همچنان ادامه دارد. مطلب زير که به اختصار به بحث در مورد نقش کنترل پروژه در توسعه مي­پردازد توسط دوست ناديده ام آقاي كفايتي فرستاده شده است:

توجه به سيستم­هاي کنترل پروژه، ضرورتي در توسعة کشور

اسماعيل کفايتي

هدف مهم و کار اصلي سيستم­هاي برنامه­ريزي و کنترل (يا نظارت) پروژه، دست­يابي به هدف­هاي برنامه، طرح و پروژه است. اين هدف از راه بهينه­نمودن مدت زمان، هزينة اجرا و کيفيت نتايج پيش بيني شده يا مورد انتظار پروژه­ها پيگيري مي­شود. بدين جهت، اين سيستم­ها ابزاري مؤثر و کارآمد براي مديريت برنامه، طرح و پروژه است.
بخش دولتي، به­ويژه در کشورهاي در حال توسعه، از راه اجراي طرح­ها و پروژه­هاي مختلف، نقش مؤثري را در اقتصاد کشور ايفا مي­کند. طرح­ها و پروژه­ها در اين کشورها، همچون چرخ­هايي براي تحرک ماشين رشد و توسعه اقتصادي- اجتماعي به­شمار مي­آيند.
شناخت يکايک منابع کشور و اولويت آنها نسبت به يکديگر و استفاده بهينه از آنها، موجب دستيابي کامل و بهينه به هدف­ها و آرمان­هاي تعيين شده، تسريع حرکت فرآيند توسعه و سلامتي ساخت و روان نظام اقتصادي کشور خواهد شد. از اين رو، کشورهايي که در فرايند پرشتاب تحول نظام اقتصادي- اجتماعي، به اين حقايق و آگاهي­ها دست يافته اند، نه­تنها وقت (زمان) بلکه ساير منابع (نيروي انساني، تجهيزات، ماشين­آلات، مواد اوليه و مصالح، پول، سرمايه و طبيعت) نيز براي آنها ارزشمند شده است و براي حفظ موقعيت اقتصادي و ارتقا و بهبود آنها به تهيه و توسعة روش­ها و سيستم­هاي بهينه­سازي منابع، و از همه مهمتر بهره­برداري از آنها، نياز حياتي داشته­اند.
بي­ترديد همه سازمان­ها و مؤسسات مختلف دولتي و خصوصي، در فرايند پيچيدة تحول نظام اقتصادي- اجتماعي و نيز در اجراي طرح­ها و پروژه­هاي خود، سرانجام به مرحله­اي قدم خواهند گذاشت که در اين مرحله، اهميت، نقش و آثار مديريت ثمربخش و کارآمد منابع سازماني مؤسسه، به­ويژه در اجراي برنامه­ها، طرح­ها و پروژه­ها، آشکار خواهد گشت و در شناخت مباني و مفاهيم آن و استفادة درست و کامل از يافته­ها و باورهاي خود کوشش خواهند کرد.
در ايران، در زمينة معرفي و گسترش مباني و مفاهيم مديريت و تا حدودي مديريت پروژه و سيستم­هاي برنامه­ريزي و کنترل پروژه، کوشش­ها و تلاش­هاي ارزنده­اي انجام شده است. اما به دلايل متعدد کار بهينه­سازي استفاده از منابع، به ويژه مفاهيم مديريت و برنامه­ريزي و کنترل پروژه، گسترش و توسعه مناسب را نيافته است، از جمله اين دلايل مي­توان به موارد زير اشاره کرد:
1- ناآشنايي مديران طرح­ها و پروژه­ها با مسؤليت­ها و وظايف خود.
2- نبود سيستم ارزيابي عملکرد طرح­ها و پروژه­ها.
3- نبود سيستم ارزيابي مديران
4- انتشار و توزيع محدود جزوات و کتاب­ها.
5- يکپارچه نبودن مباحث ارائه شده در آنها.
با مروري کوتاه بر موافقت­نامه­ها، گزارش­هاي پيشرفت و اطلاعات عملکرد زماني و مالي برنامه­ها، طرح­ها و پروژه­هاي بخش دولتي، به سهولت مي­توان نبود، ضعف و عدم کارايي مديريت، به معناي اعم کلمه، و مديريت پروژه، به معناي اخص کلمه را در برنامه ريزي و اجراي اين برنامه­ها، طرح­ها و پروژه­ها شاهد بود.
هرچه بر فوايد، مزايا، اهميت و ضرورت ايجاد و ساخت سيستم­هاي برنامه­ريزي و نظارت (ياکنترل) پروژه و بهره­برداري از آنها در مديريت برنامه­ها، طرح­ها و پروژه­هاي کشور بيشتر تأکيد شود و اقدامات و کوشش­هاي لازم در اين زمينه تقويت و گسترش يابد، امکان توسعه، رشد و ميزان موفقيت و ثمربخشي اين سيستم­ها بيشتر خواهد شد. اهميت و ضرورت استفاده از سيستم برنامه ريزي و نظارت پروژه در هر سازمان، بستگي دارد:
اولاً: به اهميت و اولويت پروژه در تأمين هدف­ها و مأموريت­هاي آن سازمان
ثانياً: به اهميت و ضرورت مديريت کارآمد و ثمربخش آن، و در واقع به اهميت برنامه­ريزي و نظارت در نظام برنامه­ريزي، نظام اجرايي و نظام نظارت در کشور و در يک کلام به اهميت و ضرورت مقوله استفادة بهينه از منابع در نظام اقتصادي کشور.
پروژه­ها، از عوامل مؤثر توسعه و رشد اقتصادي- اجتماعي، به­ويژه در کشورهاي توسعه نيافته و در حال توسعه مي­باشند و همچنين در بخش خصوصي، ابزاري اساسي براي تأمين سودآوري به شمار مي­روند. سيستم برنامه­ريزي و کنترل پروژه، ابزار و وسيله­اي در دست مديران پروژه است تا وظايف خود را در برابر مسئوليت­هاي بر آمده از نقش مديريت پروژه به­خوبي انجام دهند. پروژه و مديريت پروژه، موضوعات و مقوله­هايي هستند که با يکديگر و همچنين با سيستم برنامه ريزي و کنترل پروژه مرتبط و همبسته بوده و مقدّم بر آن هستند.
 
معرفي مقاله تحقيقي (۱)
ساعت ۸:٤٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ آبان ،۱۳۸۱  کلمات کلیدی:
آخرين مجله تدبير مقاله خوبي دارد تحت عنوان " نقش مديران پروژه درصنعت ساخت " نوشته آقاي محسن ذكايي؛ كارشناس ارشد مديريت پروژه و ساخت از دانشگاه تربيت مدرس
 
معرفي كتاب (۲)
ساعت ۸:٤٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ آبان ،۱۳۸۱  کلمات کلیدی:
كتاب " مديريت موثر پروژه " ؛ نوشته‌: بلك‌، كريستين‌ و ترجمة‌: مازيار زندنظامي‌ كتاب مفيدي در زمينه كليات مباحث مديريت پروژه كتاب بسيار خوبي است و شامل مباحثي همچون : شرح‌ پروژه‌، برنامه‌ريزي‌، طراحي‌ جدول‌ زماني‌، برنامه‌ريزي‌ منابع‌، برآورد مالي‌، مديريت‌ و تهيه‌ گزارش‌، مرحلة‌ اجرايي‌، تكميل‌ پروژه‌، نرم‌افزار مديريت‌ پروژه‌ مي باشد.
چاپ اين كتاب توسط انتشارات دانشگاه هرمزگان بوده و قابل ابتياع از كتابفروشي هاي جلوي دانشگاه تهران مي باشد. خواندن اين كتاب ؛ براي علاقمنداني كه آشنايي چنداني با مفاهيم اين فن ندارند؛ بسيار مفيد است.
 
معرفی دوره آموزشی (۲)
ساعت ۸:٢۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ آبان ،۱۳۸۱  کلمات کلیدی:
يک دوره ۳۰ ساعته آموزش مديريت پروژه - كنترل پروژه توسط آقای دکتر نوری ؛ از اساتيد دانشکده صنايع دانشگاه علم و صنعت بر اساس ساختار PMBOK برگزار مي شود.
حد اقل مدرك مورد نياز براي شركت در اين كلاس ؛ ليسانس فني و علوم پايه بوده و سرفصلهاي ارائه شده در دوره عبارتند از :
حوزه مديريت پروژه، مديريت زمان پروژه، مديريت هزينه پروژه، مديريت ريسك پروژه، مديريت ارتباطات پروژه، مديريت منابع انساني پروژه، مديريت منابع پروژه، مديريت كيفيت پروژه، مديريت تداركات پروژه
علاقمندان به سايت اينترنتي دانشگاه مراجعه نمايند.
 
وبلاگ ديد مهندسي
ساعت ٩:٥٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٢ آبان ،۱۳۸۱  کلمات کلیدی:
آقای صابری از شرکت صدرا - مجری طرحها و پروژه های تاسيسات دريايی و فراساحل - در وبلاگش "ديد مهندسي " ؛ مطلب خوبی راجع به برنامه‌ريزی و زمانبندی برای تمام مراحل يک پروژه بر اساس WBS( ساختار شکست کار) نوشته است.
ماه پيش هم يك مقاله خوب از مهندس هاديزاده از شركت Cyber Space ؛راجع به "مديريت قرارداد" منعكس كرده بود ؛ كه در نوع خود ؛ بحث جالبي شده است.
 
تجربيات دانش مديريت پروژه براساس استاندارد‍PMBOK
ساعت ۱٠:۳۳ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۱ آبان ،۱۳۸۱  کلمات کلیدی:
پروژه فاز يك پارس جنوبي ؛ از بزرگترين پروژه هايي است كه تاكنون توسط مديريت متخصصيين ايراني در پروژه هاي بالادستي نفت؛ و فاز اول از مجموعه عظيم ميدان گازي پارس جنوبي است كه به سرانجام می رسد.
دز حال حاضر كه پيشرفت پروژه به بيش از ۹۰ درصد رسيده ؛ فرصت خوبي است تا اطلاعات و آموزه‌هاي فاز 1 توسعه ميدان گازي پارس جنوبي؛ در قالب حوزه هاي دانش مديريت پروژه تدوين شود .
جمعي از برو بچه هاي ستاد برنامه ريزي مذکور ؛ با اين ايده ؛ آستينهايشان را براي ثبت تجربيات دانش مديريت اين پروژه براساس استاندارد ‍PMBOK بالا زده و مشغول به كار شده اند.
كار جالب ديگر اينكه مستندات و تجربيات ثبت شده به مرور در سايت اينترنتي www.geocities.com/seafyproject براساس استاندارد ‍PMBOK شامل مديريتهاي نه گانه پروژه يعني Integration, Scope, Time, Cost, Quality, Human Resource, Communication, Risk ,Procurement ثبت مي شود.
 
مهندسان بدون مرز !
ساعت ۸:٢٩ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۱ آبان ،۱۳۸۱  کلمات کلیدی:
مي دونستيد همونجور كه « پزشكان بدون مرز » داريم ‚" مهندسان بدون مرز" (Engineers without Borders) هم داريم ؟
شعار جالبي هم دارند ؛
ساختن دنيايي بهتر - يك پروژه ؛ در يك زمان

Building a Better World - One Project - At a Time