مديريت ريسک پروژه !
ساعت ٩:٢٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ،۱۳۸٥  کلمات کلیدی:

پروژه‌ها معمولاً در معرض‌ موارد عدم اطمينان بسياري قرار دارند كه همراه با افزايش ابعاد، هزينه و مدت اجراي پروژه‌ها، تأثير عدم اطمينان نيز بر آنها افزايش مي‌يابد. وجود عدم اطمينان و به تبع آن، ريسك پروژه، موجب كاهش بهره‌وري نهايي ناشي از سرمايه‌گذاري در پروژه گشته و بر اهداف و موفقيت آن تأثير بسزايي مي‌گذارد. به عبارت ديگر، عدم مديريت ريسك‌ها در پروژه، موجب عدم بهره‌برداري از سرمايه‌هاي موجود و كند شدن روند توسعه پروژه جديد مي‌شود. از آنجايي كه قبول ريسكهاي غير لازم، در اكثر موارد منجر به كاهش كيفيت پروژه، تاخير در پايان آن و افزايش هزينه پروژه مي‌گردد، مديريت ريسك پروژه بايد بصورت يك مسئوليت شناخته شدة مديريت درآيد .

ريسك پروژه، رويداد يا وضعيتي غير قطعي است كه در صورت وقوع، اثري مثبت يا منفي بر اهداف پروژه مي‌گذارد. هر ريسك، داراي يك علت است و در صورت وقوع، يك پيامد به همراه دارد.

مديريت ريسك پروژه، فرآيندي سيستماتيك جهت شناسايي، تجزيه و تحليل و واكنش نسبت به ريسك پروژه است كه هدف از آن، بيشينه نمودن نتايج وقايع مثبت و كمينه كردن احتمال وقوع يا اثر پيامدهاي ناگوار بر اهداف پروژه است. شماي كلي فرايندهاي اصلي مديريت ريسك پروژه عبارتند از:

1- برنامه‏ريزي مديريت ريسك: اتخاذ تصميم و تدوين برنامه ريسك و روش اجراي آن است.

2- شناسايي ريسك : تعيين ريسك‏هاي موثر بر پروژه، تعيين مشخصه‏هاي هر يك از آنها و مستندسازي است.

3- تجزيه و تحليل كيفي ريسك:  انجام تجزيه و تحليل كيفي انواع ريسك و تبيين اثر آنها بر اهداف پروژه است.

4- تجزيه و تحليل كمي ريسك: اندازه‏گيري احتمال وقوع و پيامدهاي انواع ريسك و تبيين اثر آنها بر اهداف پروژه است.

5- برنامه‏ريزي واكنش به ريسك: تهيه دستورالعمل‏ها و تدوين تكنيك‏هاي لازم در افزايش فرصت‏ها و كاهش تهديدها در نيل به اهداف پروژه است.

6- پيگيري و كنترل ريسك: پيگيري ريسك باقيمانده، شناسايي و تعيين ريسك جديد، اجراي برنامه‏هاي كاهش ريسك و ارزيابي اثربخشي آنها در طول چرخه عمر پروژه است.

 

 شناسائي ريسك:

شناسائي ريسك عبارت است از فرآيند تشخيص، طبقه‌بندي و سازماندهي تمامي ريسكهايي كه ممكن است بر پروژه اثر سوء بگذارند. چنين ريسكهايي را مي‌توان بر حسب منبع يا علت، دسته‌بندي كرد و بر حسب توانايي در ارائه پاسخ مؤثر، سازماندهي نمود.

روش هاي شناسائي عوامل ريسك

پرسشنامه – مصاحبه فردي – همفكري گروهي – پروژه هاي مشابه

 

تجزيه و تحليل ريسك

تجزيه و تحليل ريسك، عبارت است از آزمون رياضي تاثير ريسكهاي مجزا، كه دربرگيرنده تعيين چگونگي شدت، احتمال و حساسيت، نسبت به تغييرات در متغيرهاي وابسته در چرخه حيات پروژه مي باشد. براي اينكه آناليز مزبور كامل باشد، بايد قبل از اجراي پروژه، تحقيقي در مورد وضعيت فعلي آن صورت گيرد.

اهداف تجزيه و تحليل ريسك:

1 ) اهميت نسبي ريسكهاي شناسائي شده را نشان مي دهد و آنها را بر حسب اولويت هر يك از لحاظ تأثيري كه بر ساختار مالي و عملياتي سازمان برجاي مي گذارند، طبقه بندي مي‌كند.

 2 ) اطلاعات لازم براي تصميم‌گيري در مورد روش پاسخگويي به ريسك را ارائه مي‌دهد.
مراحل تجزيه و تحليل ريسك
:

تجزيه و تحليل ريسك در سه مرحله انجام مي‌گيرد.

1 ) جمع آوري اطلاعات ( كه بيشترين مقدار آن در قسمت شناسايي ريسك تأمين گرديده است )

2 ) تهيه مدل: براي تجزيه و تحليل ريسك از مدلهاي آماري و روشهاي سيستماتيك زير مي‌توان استفاده كرد:

·         روش شبيه سازي مونت كارلو Mont carlo simulation  

·         روش دياگرام نفوذ (تأثير) Influence Diagram

·         روش مجموعه هاي فازي Fuzzy sets

·         روش تجزيه و تحليل سلسله مراتب Analytical hierarchy process (AHP))

·         روش آناليز حساسيت Sensitivity Analysis

·         روش آناليز احتمالي Probability Analysis

3 ) ارزيابي اثرات بالقوه ريسك روي پروژه


 
برگزاري دوره آموزشي Primavera Enterprise !
ساعت ۳:٥٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٤ اردیبهشت ،۱۳۸٥  کلمات کلیدی:

كارگاه آموزشي مديريت، برنامه‌ريزي و كنترل پروژه، با استفاده از نرم‌افزار Primavera Enterprise توسط موسسه مديريت پروژه آريانا در بعدازظهر روزهاي فرد تيرماه جاري در 7 جلسه برگزار خواهد شد .اين كارگاه، منطبق با Course 102 شركت پريماورا بوده و به شكل كارگاهي و با حل پروژه‌هاي نمونه در هر درس صورت خواهد گرفت.

شرايط و نحوه ثبت‌نام :

·         زمان برگزاري دوره: روزهاي فرد (يكشنبه و سه‌شنبه در تيرماه ماه 85 ساعت 15 لغايت 19 )

·         شروع دوره: يكشنبه 4 تير 85         مهلت ثبت نام: بيستم خردادماه 85

·         مدت زمان دوره: 7 روز جمعا 28 ساعت هزينه دوره: 195 هزار تومان براي هر نفر

·         تلفن: 7- 77651964 

·         نمابر: 77652431  

·         پست الكترونيك: apmi@aryanagroup.com 


 
انجام پروژه با قدرت انديشه !
ساعت ۱٠:٤۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٤ اردیبهشت ،۱۳۸٥  کلمات کلیدی:

پيرمردي تنها در مينه‌سوتا زندگي مي کرد . او مي خواست مزرعه سيب زميني‌اش را شخم بزند اما اين کار خيلي سختي بود . تنها پسرش که مي توانست به او کمک کند در زندان بود .پيرمرد نامه اي براي پسرش نوشت و وضعيت را براي او توضيح داد : 

پسر عزيزم من حال خوشي ندارم چون امسال نخواهم توانست سيب زميني بکارم .من نمي خواهم اين مزرعه را از دست بدهم، چون مادرت هميشه زمان کاشت محصول را دوست داشت. من براي کار مزرعه خيلي پير شده ام. اگر تو اينجا بودي تمام مشکلات من حل مي شد. من مي دانم که اگر تو اينجا بودي مزرعه را براي من شخم مي زدي . دوستدار تو پدر

پيرمرد اين تلگراف را دريافت کرد :

پدر, به خاطر خدا مزرعه را شخم نزن , من آنجا اسلحه پنهان کرده‌ام . قربانت .پسرت در زندان

4 صبح فردا 12 نفر از مأموران پليس اف بي آي و افسران پليس محلي ديده شدند , و تمام مزرعه را شخم زدند بدون اينکه اسلحه‌اي پيدا کنند .

پيرمرد بهت زده نامه ديگري به پسرش نوشت و به او گفت که چه اتفاقي افتاده و مي خواهد چه کند ؟

پسرش پاسخ داد : پدر برو و سيب زميني‌هايت را بکار، اين بهترين کاري بود که از اينجا مي توانستم برايت انجام بدهم .

نتيجه اخلاقي :

هيچ مانعي در دنيا وجود ندارد . اگر شما از اعماق قلبتان تصميم به انجام پروژه يا کاري بگيريد مي توانيد آن را انجام بدهيد . مانع ذهن است . نه اينکه شما چه تعداد و يا حتي کجا هستيد .


 
سومين كنفرانس بين‌المللي مديريت پروژه !
ساعت ٦:۱٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٧ اردیبهشت ،۱۳۸٥  کلمات کلیدی:

در دومين دوره كنفرانس بين‌المللي مديريت پروژه شاهد رشد بيش از نود درصدي در تعداد مقالات رسيده نسبت به كنفرانس اول بوديم به نحوي كه تعداد مقالات از 170 مقاله كنفرانس اول به بيش از 270 مقاله در كنفرانس دوم رسيده بود كه نويد بخش تلاش مضاعف علمي و عملي  علاقمندان و صاحبنظران مديريت پروژه در اين عرصه در سال گذشته بود.

امسال نيز بنا بر اعلام سايت كنفرانس فعاليت‌ها و فرايند سومين كنفرانس آغاز گشته است كه تعداد و كيفيت مقالات در انتهاي سال نشان دهنده نمره اي است كه به تلاش صاحبنظران مديريت پروژه در اين عرصه مي‌توان داد.

آدرس سايت كنفرانس : http://www.iipmc.com

 


 
مروري بر بهداشت ، ايمني ، محيط زيست و كيفيت- HSEQ
ساعت ۳:٢٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٧ اردیبهشت ،۱۳۸٥  کلمات کلیدی:

       مديريت HSEQ[1] مديريتي براي برطرف كردن و پوشاندن نقاط ضعف يك پروژه و سازمان به شمار مي‌رود. امروزه به دليل افزايش آگاهي عمومي، قوانين و مقررات تدوين شده ملي و بين المللي، ورود قوانين و تاثير آنها در تجارت هاي جهاني و موارد مشابه، رعايت اصول بهداشت، ايمني و محيط زيست و كيفيت در اجراي پروژه هاي مختلف اهميت بسيار زيادي يافته است. در جهاني كه هم اكنون به سوي صنعتي شدن هرچه بيشتر گام بر مي‌دارد ، سلامت زيستن در دنياي علم و تكنولوژي از اهميت ويژه اي برخوردار بوده و امروزه شعار ” انسان سالم در محيط كار سالم(Healthy Workers in Healthy Workplace) ” سرلوحه بسياري از صنايع قرار گرفته است . اكنون ديگر ثابت شده است اين چهار جزء از هم جدا نيست و سازمان‌هاي مختلف با ايجاد سيستم هاي يكپارچه در يك قالب، به ارزيابي مسايل فوق مي‌پردازند. در بخش بهداشت، عوامل زيان آور از جمله عوامل شيميايي، فيزيكي، بيولوژيكي و روانشناسي آناليز مي شود و راه‌هاي تماس با آنها، مكانيسم‌هاي عمل، زمان هاي مواجهه مجاز و ديگر موارد مشابه بررسي مي‌شود. درحيطه محيط زيست نيز كليه اثرات زيست محيطي حاصل از اجراي پروژه ها در مراحل مختلف بر روي عناصر زيست محيطي، بررسي مي شود. منظور از عناصر زيست محيطي، عناصر فيزيكي، شيميايي، بيولوژيكي، اجتماعي، اقتصادي، زيبا شناسي و موارد مشابه است.محورهاي اصلي اين دوره  شامل روش هاي جديد شناسايي ارزيابي مخاطرات واحدهاي صنعتي، روش هاي مختلف طراحي سيستم هاي ايمني ، تجهيزات جديد ايمني و خطاهاي انساني در صنايع فرايندي و « ايمني و محيط زيست » شامل تحليل اثرهاي محيط زيست واحدهاي صنعتي، روش هاي سازگار کردن ايمني و محيط زيست و نقش ارگان ها و مجامع قانون گذار در ايمني و محيط زيست است. در همين راستا فعاليتهاي بخش بهداشت امور HSEQ در سازمان‌هاي پروژه محور جهت نيل به هدف برقراري ، حفظ و ارتقاء سطح سلامت جسمي ، رواني و اجتماعي شاغلين صنايع شامل موارد ذيل مي باشد :

الف ) بهداشت محيط كار ( بهداشت حرفه اي ) : شامل پيش بيني ، شناسايي ، ارزشيابي و كنترل عوامل زيان‌آور محيط كار اعم از عوامل فيزيكي ، شيميايي ، بيولوژيكي و ارگونوميكي .

ب) بهداشت محيط شامل بهداشت مواد غذايي ، بهداشت رستورانها و اماكن تهيه و طبخ غذا ، بهداشت آب ، دفع بهداشتي زباله و فاضلاب و ... .

ج) بهداشت عمومي شامل بهداشت اماكن عمومي ، كنترل حشرات و جوندگان و پيشگيري از انتقال بيماريهاي واگير دار و ... .

محيط ناسالم و غير ايمن باعث به خطر افتادن سلامتي و بالا رفتن ضريب خطاي انساني مي شود.خطاي انساني باعث شكست فعاليتهاي ايمني خواهد‌ شد و حادثه بوجود مي آيد. حادثه باعث تخريب محيط زيست و از بين رفتن منابع انساني ميشود و اين خود آغاز چرخه ايي ديگر خواهد شد. كه به انسان ناسالم ميانجامد.سازمان جهاني بهداشت، مقوله ايمني را چنين تعريف كرده است : ايمني شرط اوليه‌ي بقاي ارتقاء سلامت همگان است . ايمني حالت يا موقعيتي است كه فرد را در مقابل خطرات مادي و اخلاقي حفظ مي‌كند و به اين ترتيب سطح ادراك عمومي را در جهت جلوگيري از خطر بالا مي برد .

دستيابي به سطح قابل قبولي از ايمني فردي يا اجتماعي مستلزم اين است كه شرايط زير فراهم باشد , و در عين حال تضميني وجود داشته باشد كه براي تحقق آن هرگونه اقدام لازمي صورت خواهد گرفت.

- برآورده شدن نيازهاي اوليه

- كنترل خطرات بيولوژيكي , فيزيكي , شيميايي

- اصلاح رفتار انسان ها

بررسي هاي انجام شده نشان مي دهد كه شاغلين پروژه‌ها  از جمله آسيب پذيرترين گروه ها در برابر خطر حوادث مي باشند. زيرا به علت فعاليت در محيطهاي پرخطر و انعطاف كاري و كار در شرايطي كه هر لحظه آبستن حوادث است و رفتارهاي مخاطره آميز،  اين گروه را مستعد ابتلا به حوادث مي‌كند . اين امر در كنار ساير عوامل محيطي مثل درجه ايمني محيط زيست و ميزان نظارت و مراقبت پيمانكاران و كارفرما متفاوتي پيدا مي كند. به همين دليل در حيطه ايمني سيستم يكپارچه HSEQ ، كل فرايند از ديدگاه ايمني بررسي شده است و خطرات موجود در آن مورد آناليز قرار مي گيرد. در اين بررسي با تعيين ريسك هاي معادل، به ارائه راهكارهاي كنترلي پرداخته مي‌شود. . از ديگر محورهاي مورد بحث در اين دوره شامل نقش بهداشت حرفه اي و سلامت شغلي در صنايع ، بررسي عوامل مخاطره آميز براي سلامت کارکنان درصنعت و رابطه متقابل بهداشت کارو بازده کارکنان و مديريت HSEQ شامل آينده و جايگاه مديريت HSEQ در صنايع، مقررات و الزامات مباحث HSEQ و نظام مديريت و توسعه پايدار است[1]  Health-Safety-Environment-Quality