معرفی کتاب !

Supply Chain Project Management<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

پرواضح است که بدون استفاده ازPMبهبود زنجیره تامین ممکن نیست ولی نکته مهم این است که نباید به این مسئله مثل مسئله معروف ابتدا مرغ بوجود آمده یاتخم مرغ نگاه کنیم بلکه ما به هردوی آنها((PM-SCM بصورت همزمان نیاز داریم واین نیاز تفکیک پذیرنیست.

یکی ازکتابهایی که درسال 2004به بازار آمده به همین موضوع میپردازد.

نام کتاب  Supply Chain Project Managementمی باشد که خالق آن جیمز آیرز ميباشد.

معرفی نامه اين کتاب را که آقای مهندس باغجری فرستاده‌اند که از ايشان تشکر می کنم.

این کتاب درسه بخش اصلی و در15سر فصل جزیی و 8 پیوست به ارایه مطالب نوینی درزمینه مدیریت پروژه SCM می پردازد  که درباره هر زیر فصل ازمنابع متفاوتی استفاده کرده است.

این کتاب راهنمای فعالیت ها برای  مدیریت پروژهای SCM  میباشد کتاب روش کاربردی را با استفاده از الگوها معرفی میکند   

نویسنده به تحلیل SCM ,PM  پرداخته وبا نقد هر دو نظریه راه حل سومی را ارائه کرده است.

کتاب در 362 صفحه به بیان کامل وساده ای از تمام مفاهیم ابزار و تکنیکهای مورد نیازSCM  پرداخته  است.

نحوه نگارش این کتاب به گونه ای است کهاطلاعات علمی را به نحوی ساده بامثالهای متعدد بیان کرده است

کتاب فوق راهنمای ساده  وکارآمد برای ارزیابی اولویتبندی برنامه ریزی و کنترل پروژهSCM  در شرکتها می باشد . این کتاب ضمن ارائه چارچوبی برای مدیریت پروژه های SCM  به ارائه فرایندهایی برای درک صحیح برای نیازهای مشتری و مدیریت تغییرات پروژه ,مشخص کردن وظایف و مسئولیتهای فرایندها و کارآمد سازی آنها و هماهنگی بیشتر تلاشهای تیم پروژه و افزایش مسئولیت پذیری افراد در پروژها میپردازد.

این کتاب در ابتدا به بیان دقیق مفاهیم پرداخته است و در اول مباحث ذیل را مطرح میکند و در خلال مباحث فوق مطالعات موردی سازمانها و پروژهای مختلف جهت درک مفاهیم استفاده شده است.

 بخش اول: SCM در قرن 21

ساختارهای کتاب تشریح شده که شامل دانش و کاربرد های SCM  و PM میباشد و در ادامه خواننده را با چیدمان کتاب وباحوزه های دانش SCM و ابزارها و مدلهای تشریح شده در کتاب آشنا می کند.

بخش دوم: مدریت پروژه وSCM

در بخش دوم به یک رویکرد سازمان یافته به تحلیل ها و مستند سازی مدریت پروژهSCM می پردازد و با مدل بلوغ برای مدریت پروژه اغاز و کاربرد های عملی ودانسته های مدریت پروژه SCM  را بیان  میکند  واستانداردهی که توسط سازمانهای ومختصصین معتبر PM-SCM   تنظیم شده است را بیان میکند مانندPMI-Project Management Maturity Model (PMMM)  کرزنرو... ودر  SCM  ازSCOR(Supply-Chain Operation Reference)  کمک میگیرد

v     مدل SCOR(Supply Chain Operation Reference )

هدف اين مدل ، حمايت مديران در فرآيند يكپارچه سازي زنجيره تامين است .

مدل هماهنگ كننده براي يك مديريت غير متمركز زنجيره تامين

اين مدل كه حالت استثنايي بر فرض كنترل متمركز است توسط ني شي گوچي و بودت 1 در سال 1999 ارائه شده است . مدلي به نام طراحي اتصال بخشي 2 توسط توصيف مي شود . اين مدل با ساختار شركت تويوتا انطباق دارد و براساس مكانيزم هاي انتقال دانش جهت توانمندي هاي مشابه در راستاي تامين استوار است . اين رويكرد يك رويكرد بديع است كه در آن بدون نياز هيچ كنترلي از سوي شركت تويوتا ، تامين كننده اولين سطح ( لايه ) ان را در ارتباطاتش با ساير تامين كننده ها بكار مي برد .

 درادامه این بخش دلایل اصلی شکست پروژهای   SCMرابا تجربیاتی که از  پروژهای انجام شده بیان میکند ودر آخر به تشریح مبسوط مدیریت پروژه وساختارآن میپردازد.

بخش سوم : فراینده های پروژه  های SCM

ا ین بخش شامل الگوهای و مسائل پروژه های  SCمی باشد که از استاندارد  PMBOK برای ساختاردهی پروژه های SCM  کمک گرفته شده است وهدف آن کمک به مشارکت کننده برای سر وسامان دادن به تلاشهایش می باشد بویژه اگر بخواهنداین مشارکت  دربرگیرنده کاربردهای مختلف وشرکتهای چند منظوره باشد. درضمن ازمدلهای دیگری نظیر مدل بلوغ کرزنرPMMM استفاده گردیده است  که دیدگاههایی را درباره مدیریت پروژه  SCMارائه میکند.

این مدل دارای پنج سطح میباشد که عبارتند از:1- زبان مشترک 2-فرایند مشترک 3-متد منحصر بفرد4-    Benchmarking5-بهبود مستمر

در قسمتی ازاین مدل به بررسی تواناییهای سیستم مدیریت پروژه سازمان برای پیاده سازی  SCMمیپردازد.

ازمباحث جالب دیگری که دراین کتاب بحث می شود:

هشت دیدگاه مطرح شده درباره آینده SCM

چالشهای  SCM درصنعت

تمارینی برای مدیریت پروژه SCM

پیوستها:

1- مدیریت تغییرات درSCM  

2- طراحی شبکه تسهیلات زنجیره  تامین

3- مسئولیت وظایف موجود پروژهSCM

4- خلاصه ای از خروجی و ورودی های پروژهای SCM

5- انطباق نقشهای جد ید درSCM

6- برسی دلایل شکست پروژهای  SCM

7- تذکرات

8-Acoustics System

خواندن این کتاب را به تمامی کسانی کهدرپروژههایSCM  درگیرویاعلاقمند به مسائل کاربردیPM  میباشند توصیه میگردد.


21 Nishiquchi Beaudet

 

2 Fractal link Design

/ 3 نظر / 31 بازدید
karim shafaee

سلام به تو دوست خوبم. "اگر نمي خواستي عاشق شوي، موهايت را چرا پريشان كردي؟"! كتاب شعر الكترونيكي "كريم شفائي" در آدرس: www.popalebooks.persianblog.ir منتشر شد. مي خواستم خواهش كنم سري بزنيد و با نقطه نظرات خودتان مرا راهنمايي كنيد. لطفا براي ارايه نقد و نظرتان به آدرس: www.jahanshahreman.persianblog.ir مراجعه كرده و ديگر شعرهاي مرا نيز در آنجا بخوانيد. من چشم انتظار عزيزان بزرگواري هستم كه از بيان نقاط ضعف و قوت كار من مضايقه نكرده و مرا مديون خود مي كنند. سپاسگزارم. [PDF] www.freewebs.com/popalebooks/karim%20Shafaee.pdf اگر نمی خواستی عاشق شوی چرا موهايت را پريشان کردی شاعر کريم شفائی

محمدرضا

سلام .ممنون مطالبت رو خوندم .استفاده خواهم کرد به منم سری بزن

نیما کریمی

سلام..مطالب خوب و بسيار جالب اما تخصصی داری (خداييش همشو نفهميدم ) در مورد در خواست عضويت در اورکات هم لطف کنيد که ميل بنده رو بخونيد..شاد و سر زنده باشی